199255-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbeten för broar – NY GÅNG- OCH CYKELBRO ÖVER GAMLA HAMNKANALEN I
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelNY GÅNG- OCH CYKELBRO ÖVER GAMLA HAMNKANALEN I
BeskrivningProjektets huvuddel är projektering och byggnation av en gång- och cykelbro över gamla hamnkanalen i Sundsgatans förlängning samt stabilitetsåtgärder runt brofästen med tillhörande arbeten. Beställarens mål avseende Entreprenaden som anbudsgivaren måste dela är: • att allt inom projektet sker för projektets bästa • att Entreprenaden ska uppfylla Beställarens behov och mål med projektet. • att genomföra en effektiv och utvecklande process, som säkrar efterlevnad av fastställda kvalitativa, tidsmässiga, miljömässiga och ekonomiska mål. • att efterleva gemensamt fastlagda ramar och spelregler för Entreprenaden och samverkansarbetet. • att bidra aktivt till ett positivt, konstruktivt och lösningsorienterat samarbetsklimat för alla involverade parter. • att upprätthålla och utveckla en hög grad av lagkänsla baserad på öppenhet, ärlighet och ömsesidig respekt. • att löpande utvärdera om mål för Entreprenaden nås och omedelbart underrätta andra parten om avvikelse från uppställda mål kan befaras. • att aktivt arbeta för att hitta hållbara, innovativa lösningar. • att vid val av arbetsmetoder, tekniska system och lösningar välja det som främjar en god och säker arbetsmiljö, en långsiktig lönsamhet såväl som en effektiv energi- och resursanvändning. • att alla involverade i projektet strävar efter felfritt utförande. • att alla som företräder projektet mot utomstående aktörer, hyresgäster och tredje man är öppna för synpunkter och att samarbeta i god anda för att säkerställa att alla parters intressen tas tillvara.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45221100 Anläggningsarbeten för broar
Ytterligare klassificering (cpv): 45221113 Byggnation av gångbro
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001