199279-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Utrustning för industrikök
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Storköksutrustning Länsupphandling
Referensnummer: Ks1086/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39314000 Utrustning för industrikök
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39312000 Utrustning för matberedning, 39315000 Restaurangutrustning, 39711100 Kylskåp och frysar, 39711360 Ugnar, 42959000 Diskmaskiner för storkök
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan till anbudsgivning storköksutrustning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på storköksutrustning för leverans till de upphandlande myndigheterna (UM). Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i upphandlingsdokumenten.
Ramavtalet omfattar storköksutrustning. Avtalsperiodens längd är fyra år från och med tidigast 2022-07-01. Uppskattad volym under avtalsperioden 38,5 miljoner kronor. Se volym per kommun i tabellen nedan. Angivna volymer baseras på medelvärdet på fyra års inköpsstatistik. Ramavtalets maximala takvolym är 54 miljoner kronor. Se bilaga 3 för fördelning av takvolym per kommun och varukorg.
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är:
212000-1926
Hallsbergs kommun
1 500 000
212000-1942
Hällefors kommun
300 000
212000-1991
Karlskoga kommun
1 000 000
212000-1975
Kumla kommun
800 000
212000-1918
Laxå kommun
100 000
212000-2015
Lindesbergs kommun
2 500 000
212000-1959
Ljusnarsbergs kommun
212000-2007
Nora kommun
400 000
212000-2981
Lekebergs kommun
200 000
212000-1967
Örebro kommun
2 000 000
212000-1785
Storfors kommun
500 000
212000-1934
Degerfors kommun
30 000
Inköpssamverkan mellan UM innebär att upphandling sker gemensamt och att upphandlingsenheten i Örebro kommun leder upphandlingens genomförande. Varje enskild kommun är dock en egen UM som fattar beslut och tecknar sina egna ramavtal. Mer information om UM finns att läsa på respektive kommuns hemsida.
Angiven uppskattad volym är ungefärlig och ska inte betraktas som bindande. Anbud lämnas för samtliga kommuner.
Välkomna att lämna anbud!