199350-2017 - ResultatSverige-Norrköping: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RTC Arlanda projektering av ny trafikledningscentral.
Referensnummer: Ä-2017-005275, D-2017-089818
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar att, som generalkonsult, från systemhandlingar utföra projektering till bygghandlingar för mark, och hus (arkitekt- och konstruktionshandlingar), samt bygghandlingar för installationer (rör, luft, kyla, styr, el, brandlarm, utrymningslarm, passerkontrollsystem, data och inbrottslarm). Projekteringen förväntas utföras under maximalt 4 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
—.