199355-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Mattor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entrémattor
Referensnummer: UPP-2022/036
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39531000 Mattor
II.1.4.
Kort beskrivning
Syfte och mål
Syftet med upphandlingen är att tillhandahålla entrémattor av god kvalitét som fångar upp väta, grus och smuts i Huddinge kommuns lokaler. Syftet är också att ha ett flexibelt ramavtal som erbjuder olika lösningar av entrémattor för att passa varje Avropande enhets unika behov.
Målet är att Leverantören genomför uppdraget på ett leveranssäkert och effektivt sätt.
Uppdragets omfattning
Beställaren avser att upphandla ett ramavtal för entrémattor.
Uppdraget avser cirka 150 leveransadresser som har behov av entrémattor. Idag finns cirka 900 uthyrda entrémattor i Beställarens lokaler. Beställaren utlovar inga volymer.
Upphandlingen är indelad i två (2) områden.
Varje område utvärderas separat
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39531000 Mattor, 39531300 Tuftade mattor, 39713400 Golvvårdsmaskiner, 39831000 Tvättmedel, 42716100 Tvättanläggningar, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsområde A – Hyrtjänst av entrémattor inklusive tvätt-och utbytesservice
Leverantören ska tillhandahålla entrémattor för hyra inklusive tvätt-och utbytesservice. Tjänsten inkluderar samtliga moment från hämtning av smutsiga mattor och tvätt av mattor till leverans och utläggning av rena mattor.
Avtalsområde B – Entrézoner av fasta installerade entrémattor
Leverantör ska tillhandahålla entrézoner genom hyres – eller köpeavtal. Leverantören ska tillhandahålla installation/montering av entrézon, avveckling av entrézon
samt kunna tillhandahålla djupreningöring av entrézon.
Med entrézon menas en fast installerad matta, textila golvplattor eller motsvarande som ligger fast under hela avtalsperioden (för hyrd entrezon minst 12 månader, för köpt entrézon hela garantitiden på 4 år) för respektive aktuellt avrop