Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ISD-Informationssäkerhetsdeklaration.
Referensnummer: 14FMV7420
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Fler och fler materielanskaffningar innehåller IT och därmed krav på IT-säkerhet. Detta har inneburit att ackrediteringsbarheten hos de ingående IT-systemen har blivit en dimensionerande faktor för materielanskaffningen. FMV genomför därför ett arbete inom IT-säkerhetsområdet i syfte att inom ramen för FMV designansvar leverera säkra och ackrediteringsbara IT-system.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35700000 Elektroniska försvarssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Informationssäkerhetsdeklaration.