199411-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceresor 2023: Fordonsgrupp
Referensnummer: 04538/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs Stad, Trafikkontoret, Serviceresor genomför en kompletterande ramavtalsupphandling avseende särskilda persontransporter. Upphandlingen kompletterar trafikavtal "Fordonsgrupp 2020". Tillåtna fordonstyper i denna kompletterande upphandling är personbilar, se pkt 1.4.1.1. Trafikkontoret kommer under hela avtalsperioden löpande att följa upp ställda krav för att säkerställa att Leverantören uppfyller och bibehåller avtalskraven under hela avtalsperioden. Trafikkontoret använder flera metoder för uppföljning bl a: månadsrapportering, månatliga uppföljningsmöten, reklamationsuppföljning på förarnivå, registerkontroll, slumpmässiga och riktade förar- och fordonskontroller och resor som anonym resenär. Mer om detta går bland annat att läsa i bilaga Information om uppföljning. Ramavtalet omfattar Serviceresor avseende: Färdtjänstresor, Särskoleresor, Skolresor, LSS-resor, Daglig verksamhetsresor, Tjänsteresor, Särskilda uppdragsresor. Upphandlingen omfattar flera delområden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Delområde 39B, 40B, 41B, 51 samt 53
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar följande delområde 39B, 40B, 41B, 51 samt 53. Varje delområde prövas, utvärderas och tilldelas var för sig. Se vidare i upphandlingsdokumentionen.
Del nr: Delområde 53
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Se upphandlingsdokument