199424-2023 - ResultatSverige-Lund: Tillhandahållande av programvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ärendehanteringssystem (hantera grävtillstånd, TA-planer mm)
Referensnummer: TN 22/690
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds kommun, Tekniska nämnden genom Lunds kommuns upphandlingsenhet, inbjuder intresserade leverantörer att inkomma med anbud avseende upphandling av avtal avseende Ärendehanteringssystem för att hantera grävtillstånd, TA-planer m.m. i enlighet med de krav och villkor som framgår av detta upphandlingsunderlag.
Avtal kommer att tecknas med en (1) Leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48445000 Programvara för kundhantering, 48810000 Informationssystem, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalstid
Avtalet gäller från och med den 2023-07-01 till och med den 2025-06-30. Beställaren har en ensidig rätt att förlänga Avtalet med 8 år förlängning sker med ett (1) år i taget det vill säga till och med den 2033-06-30. Beställaren ska senast tre (3) månader före respektive avtalsperiods utgång lämna skriftligt besked om Beställaren inte önskar förlänga Avtalet. I annat fall förlängs Avtalet automatiskt med ett (1) år. Avtalet upphör automatiskt att gälla den 2033-06-30 utan föregående uppsägning.
Om upphandlingen blir föremål för överprövning som medför att avtalstiden inte kan inledas i enlighet med vad som anges ovan ska avtalstiden förskjutas i motsvarande mån som förseningen påkallar.