19951-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Verktygsstöd för Strategisk Underhållsplanering med tider i spår
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelVerktygsstöd för Strategisk Underhållsplanering med tider i spår
BeskrivningTrafikverket efterfrågar en SaaS-lösning (Software as a Service) för strategisk underhålls- och åtgärdsplanering med hänsyn tagen till tider i spår. Systemstödet skall fungera som en interimslösning under tiden som Trafikverket jobbar för att ta fram en långsiktig systemlösning för att stödja processen för den strategiska underhålls- och åtgärdsplaneringen med hänsyn tagen till tider i spår. Eftersom den efterfrågade systemlösningen skall fungera som en interimslösning och önskas användas från start av nästa planeringsprocess (2026–03) till dess att en långsiktig lösning är framtagen, så är tidsaspekten kritisk och därav valet att i denna upphandling efterfråga en SaaS-lösning.
Intern identifierareKOM-419482
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningTrafikverket efterfrågar en SaaS-lösning (Software as a Service) för strategisk underhålls- och åtgärdsplanering med hänsyn tagen till tider i spår. Systemstödet skall fungera som en interimslösning under tiden som Trafikverket jobbar för att ta fram en långsiktig systemlösning för att stödja processen för den strategiska underhålls- och åtgärdsplaneringen med hänsyn tagen till tider i spår. Eftersom den efterfrågade systemlösningen skall fungera som en interimslösning och önskas användas från start av nästa planeringsprocess (2026–03) till dess att en långsiktig lösning är framtagen, så är tidsaspekten kritisk och därav valet att i denna upphandling efterfråga en SaaS -lösning.
Intern identifierareVerktygsstöd för Strategisk Underhållsplanering med tider i spår