2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skeppare till U/F Asterix
Beskrivning: SLU har för avsikt att teckna kontrakt med maximalt 1 leverantör Takvärde för kontraktet är 2 500 000 SEK under avtalsperioden. Omfattningen av uppdretagen årligen är ca: 40 sjödagar under 8 sammanhängande veckor med början i augusti, men andra tider och omfattningar kan förekomma vid behov i enlighet med separat option. Maximal avtalstid är 4 år och 3 måndader. Uppdragen omfattar arbetsuppgiften som befälhavare och trålansvarig på U/F Asterix vid hydroakustiska undersökningar och trålning. Uppdragen avser i huvudsak inre sjöfart på de stora sjöarna i Sverige, dvs. Vänern, Vättern, Mälaren, Hjälmaren och Storsjön (Jämtland) men även uppdrag på kusten. Arbete sker normalt måndag-fredag, men andra tider kan förekomma vid behov. En stor del av fältarbetet med Asterix sker under dygnets mörka timmar, dvs. utgörs till stor del av nattarbete. Uppdragen innebär krav på stor flexibilitet beträffande arbetstid på dygnet.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 63726800 Forskningsfartygstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125327:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 63726700 Fiskefartygstjänster
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Optioner i form av avtalsförlängning samt andra undersökningar