199600-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medicingivare
Referensnummer: 18039
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun tillsammans med Vindeln, Bjurholm och Robertsfors kommun upphandlar en medicingivare som laddas med dosförpackad medicin som skickas ut på bestämda tider. Läkare kommer att bedöma om patienten har förmåga att utföra egenvård med stöd av medicingivaren. Den kommunala Hälso-och sjukvården i hemmet (HSiH) kommer att ha det praktiska ansvaret för medicingivaren med tillhörande vårdsystem och skapar förutsättningar för patienten att utföra sin egenvård genom att stötta patienten i sitt användande av medicingivaren.
Medicingivaren ska med ljud och ljus påminna patienten om att ta sin medicin. Patienten trycker på en knapp på medicingivaren för att det dosdispenserade läkemedlet ska göras tillgängligt för patienten. Medicin som ej tas på utsatt tid skall förvaras i ett låst fack. Vi efterfrågar även ett webbaserat vårdsystem, kopplat mot medicingivaren, där all administration sker av medicingivaren inklusive hantering av hela den automatiserade läkemedelsutdelningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen