2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal kommunikationstjänster
Beskrivning: AB SigtunaHem avser att upphandla ett ramavtal med en leverantör av kommunikationstjänster. Syftet med upphandlingen är att säkerställa tillgången till kvalificerat stöd inom kommunikation som bidrar till att stärka SigtunaHems varumärke, utveckla bolagets digitala närvaro samt skapa målgruppsanpassad information och marknadsföring. Ramavtalet omfattar tre huvudsakliga tjänsteområden: Strategisk kommunikation – stöd i övergripande kommunikationsstrategier, budskapsformulering, varumärkesutveckling, kriskommunikation samt rådgivning i interna och externa kommunikationsfrågor. Webbdesign, webbutveckling samt drift och förvaltning av webbsidor – utveckling och förvaltning av användarvänliga och tillgängliga webbplatser, inklusive teknisk drift, design, säkerhet, optimering och vidareutveckling av digitala lösningar. Grafisk formgivning och innehållsproduktion – framtagande av grafiskt material, digitalt och tryckt, samt produktion av texter, bilder, film och övrigt kommunikationsmaterial som stödjer SigtunaHems verksamhet. Ramavtalet tecknas för en period om två (2) år, med möjlighet till förlängning med ytterligare ett (1+1) år.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79340000 Reklam och marknadsföring
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117236:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79342000 Marknadsföring