199674-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uniformkläder
Referensnummer: 1822-2021/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att täcka Riksdagsförvaltningens (RDF) behov av uniformkläder till anställda säkerhetsvakter. Leverantörens uppdrag innebär att tillhandahålla RDF ett sortiment med uniformkläder och leverera efter beställares successiva avrop. I uppdraget ingår även att framställa märken och applicera på kläderna innan leverans till RDF, bl.a. skyddsvaktsemblem och funktionsmärken i enlighet med Polismyndighetens föreskrift FAP-694-1. RDF avser att ingå ramavtal med en (1) leverantör.
Riksdagsförvaltningen är en myndighet som har till uppgift att underlätta riksdagens arbete. Förvaltningen hjälper ledamöterna med sakkunskap och beslutsunderlag och ser till att ledamöterna har bra arbetsförhållanden. Förvaltningen informerar också om riksdagen och dess arbete. Det övergripande målet för RDF är att skapa goda förutsättningar för att riksdagen ska kunna uppfylla sina konstitutionella och demokratiska uppgifter samt sina internationella åtaganden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 18143000 Skyddskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen syftar till att täcka RDF:s behov av uniformkläder till anställda säkerhetsvakter. Leverantörens uppdrag innebär att tillhandahålla RDF ett sortiment med uniformkläder och leverera efter beställares successiva avrop. I uppdraget ingår även att framställa märken och applicera på kläderna innan leverans till RDF, bl.a. skyddsvaktsemblem och funktionsmärken i enlighet med Polismyndighetens föreskrift FAP-694-1.
RDF avser att ingå ramavtal med en (1) leverantör.
För ytterligare beskrivning hänvisas till innehållet i RDF:s upphandlingsdokument.