199675-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Räddningsfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskinstege - Värends räddningstjänst
Referensnummer: 22/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114110 Räddningsfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser byggnation och leverans av en (1) fabriksny maskinstege samt en option på ytterligare en fabriksny maskinstege. I upphandlingen ingår även utbildning på upphandlat fordon.
Optioner
1. Maskinstege som är beställningsbar inom 12 månader från första maskinstegens leverans. Denna option är frivillig, UM ger inga löften eller förbindelser att denna maskinstege kommer att beställas. Om optionen kommer att utnyttjas genomförs den separat som optionsbeställning med samma krav och utformning på maskinstegen i enlighet med kraven i denna upphandling.
2. Serviceavtal -schassi,- påbyggnad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144210 Brandfordon, 34913700 Brandbilsstegar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen