199795-2017 - ResultatSverige-Lund: Elektricitet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Elhandel.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 6: Finansiella tjänster a) Försäkringstjänster b) Bank- och investeringstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Skåne län.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser Region Skånes förbrukning och produktion av elkraft, vilket innefattar:
— Leverans och balansansvar för elförbrukning, cirka 140 GWh per år.
— Försäljning och balansansvar för produktion, cirka 55 GWh per år.
— Diskretionär förvaltning av Region Skånes elterminer motsvarande netto-förbrukningen på cirka 85 GWh per år.
Region Skånes bolag och stiftelser ska också kunna försörjas med elkraft via detta avtal.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
09310000 Elektricitet, 79412000 Finansiella konsulttjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.