199809-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Gardiner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gardiner och sömnad
Referensnummer: 19/144
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39515100 Gardiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Gardiner, här ingår även sömnad, gardinstänger med tillbehör samt montage. Avrop kan innebära alltifrån enstaka gardiner till hela byggnader.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende gardiner med tillbehör.
Omfattning
Upphandlingen omfattar gardiner inklusive sömnad, gardinstänger med tillbehör samt montage. Även sömnad av andra typer av textilprodukter kan förekomma. Avrop kan innebära alltifrån enstaka gardinlängder till gardiner för hela kontor och byggnader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39500000 Textilvaror, 39510000 Hushållstextilier, 98393000 Skräddartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 8000000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 10 000 000 kr
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.