199857-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård i Eskilstuna och Strängnäs
Referensnummer: UH 23-36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar lokalvård i Beställarens anläggningar i Eskilstuna och Strängnäs kommun.
Lokalerna består av till exempel öppna kontorslandskap, mötesrum, laboratorium, köksområden och faciliteter.
Det uppskattade värdet under avtalsperioden baserat på tidigare års förbrukning uppgår till ca 28 000 000 SEK exklusive moms.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB avser att genomföra en upphandling enligt föreskrifter i detta upphandlingsdokument och inbjuder anbudsgivare att delta. Om upphandlingen upplevs som otydlig i något avseende är det viktigt att vi kontaktas så tidigt som möjligt så att missförstånd kan undvikas.
Välkommen att lämna anbud.
Presentation av Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB
1 januari 2014 fick Mälardalen en ny stor och attraktiv arbetsgivare med drygt 600 medarbetare i Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB (fortsättningsvis Beställaren). Beställaren är ett driftbolag, det första i sitt slag i Sverige och ägs av Eskilstuna Energi och Miljö AB och SEVAB Strängnäs Energi AB. Hos Beställaren samlar vi kompetensen och erfarenheten från två etablerade aktörer i energi- och miljöbranschen. Vi bygger framtidens smarta lösningar inom branschen.
För ytterligare information om verksamheten, se www.eem.se och www.sevab.com
Upphandlande myndighet
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB 631 86 ESKILSTUNAOrganisationsnummer: 556935–7501Telefonnummer: +46 (0) 16-10 60 00Hemsida: www.esem.se
Omfattning
Upphandlingen omfattar lokalvård i Beställarens anläggningar i Eskilstuna och Strängnäs kommun. Lokalerna består av till exempel öppna kontorslandskap, mötesrum, laboratorium, köksområden och faciliteter samt tillsynsstädning i enlighet med kraven i detta upphandlingsdokument. Efterfrågade tilläggstjänster ska kunna utföras efter beställning.
Uppdraget ska utföras löpande under avtalets löptid. Beställaren har rätt att begära ändring av omfattningen av den dagliga lokalvården.Golvmaterial kan komma att ändras under avtalets gång. Rumsförändringar kan komma att förändra städfrekvensen.Anbudsgivaren ska utföra sitt arbete på ett professionellt och fackmannamässigt sätt med användning av lämpliga metoder och material för att uppnå de kvalitetskrav som föreskrivs i upphandlingsdokumentet.
Beställarens medarbetare och besökare ska uppleva lokalerna som rena, trygga, funktionella och ge ett välvårdat intryck.
Volym
Ovan nämnda volymer ska betraktas som ett riktvärde och är inte bindande för Beställaren.