199858-2017 - ResultatSverige-Kista: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal konsulttjänster för Besiktning byggnads-, Anläggnings- och Installationsentreprenader.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Förfrågan avser tecknande av ramavtal för tillhandahållande av konsulttjänster för besiktningar inom bygg-, anläggnings- och installationsentreprenader AB 04, ABT06.
Konsult ska vid avrop kunna erbjuda följande roller/kategorier:
— Huvudbesiktningsman.
Följande biträdande besiktningsmän:
— Byggbesiktningsman,
— Markbesiktningsman,
— VVS besiktningsman,
— Hissbesiktningsman,
— Elbesiktningsman,
— Styr- och reglerbesiktningsman.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 71631000 Teknisk besiktning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.