199922-2021 - PlaneringSverige-Lund: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern remiss: Laboratoriekemikalier och biologiska produkter
Referensnummer: V 2021/626
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Extern remiss inför upphandling av laboratoriekemikalier och biologiska produkter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24000000 Kemiska produkter, 24900000 Finkemikalier och andra kemikalier, 24930000 Fotokemikalier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lunds universitet kommer tillsammans med Chalmers tekniska högskola, Göteborgs universitet, Linköpings universitet och Malmö universitet att göra en upphandling av laboratoriekemikalier och biologiska produkter. Inför denna önskar vi eventuella anbudsgivares synpunkter på följande:
Krav på kvalitetssäkring och hållbar utveckling
Den del av kravspecifikationen som beskriver indelningen och kraven på de olika produktområdena som upphandlingen omfattar. Vi önskar era synpunkter på indelningen i stort, beskrivning av respektive produktområde, alternativ indelning, krav på respektive produktområde etc.
Vi se fram emot era svar via Tendsign senast den 30 april.