19995-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Ut- och tillbyggnadsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Till- och ombyggnad vid SiS Klarälvsgården, Deje
Referensnummer: SPF2018-001
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
På Klarälvsgården erbjuder SiS, behandling för pojkar som är omhändertagna med stöd av Lagen för vård av unga, LVU.
Verksamheten behöver utökas och därför planeras en tillbyggnad innehållande 8 stycken vårdplatser för sluten ungdomsvård, ca 1 200 m2. Entreprenaden planeras att starta våren 2018 och inflyttning planeras till sommaren 2019. I uppdraget ingår även ombyggnad av verkstadsbyggnad till skola ca 450 m2 samt en ny parkeringsplats, 2 stycken carportar och ett återvinningshus.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212410 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för inkvartering, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45213200 Anläggningsarbeten för magasin och industribyggnader, 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45215120 Byggnation av specialvårdsbyggnader, 45215200 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för socialtjänsten, 45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem, 45215213 Byggnation av vårdhem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen