Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biljettkontroll 2022
Referensnummer: D-nr. 1-169-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63712000 Kringtjänster för vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser utförandet av biljettkontroller inom Västra Götalandsregionen för Västtrafiks räkning. Med biljettkontroll avses en kontroll av om en resenär har giltig biljett för sin resa. cirka 85% av samtliga resor sker inom Göteborg, Mölndal och Partille på trafikslagen spårvagn och buss. Vilket totalt utgör. Övriga resor sker med buss inom och mellan städer utanför storstadsregionen, samt pendel- och regionståg och båttrafik. Upphandlingen omfattar leverans av ca 250 000 kontrolltim/år.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79700000 Undersöknings- och säkerhetstjänster, 98110000 Tjänster tillhandahållna av företags-, yrkes- eller specialistorganisationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen