199999-2022 - ResultatSverige-Umeå: Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetsplatsutrustning 2022
Referensnummer: RS 111-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal och omfattar:
•   Arbetsplatsutrustning inom följande produktområden: datorer, bildskärmar, mobiltelefoner, surfplattor samt övrigt sortiment
•   Bas- och tilläggstjänster kopplade till ovan produktområden
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 32250000 Mobiltelefoner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
•   Arbetsplatsutrustning inom följande produktområden: datorer, bildskärmar, mobiltelefoner, surfplattor samt övrigt sortiment
•   Bas- och tilläggstjänster kopplade till ovan produktområden
Huvudkategorier i denna upphandling avser bärbara datorer, stationära datorer, dockningsstationer, bildskärmar, patientnära datorer, mobiltelefoner, surfplattor, tunna klienter.
I kategori övrigt sortiment ingår bl.a. tangentbord och möss, säkerhetsprodukter, väskor och ryggsäckar, scanners, webbkameror, headset, dikteringsutrustning, fax, kablar, speciella surfplattor och datorer.
Uppskattade, men ej garanterade volymer, på produkter inom respektive kategori framgår av Bilaga 1 Priser och krav.
Takvolymen som maximalt kan avropas beräknas till 250 miljoner SEK under hela avtalstiden.