200053-2017 - PlaneringSverige-Lidköping: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation Guldvingen Närhälsan, Lidköping.
Referensnummer: 2017-59
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Tidigare under året har förhandsannonserats att handlingar kommer annonseras i maj månad för upphandling av totalentreprenad av ombyggnationer av Guldvingens vårdcentral i Lidköping. Projektet är något förskjutet och gör att upphandlingen kommer annonseras v. 25-26.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Totalentreprenad ombyggnation Guldvingens vårdcentral i Lidköping.