2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Konsulttjänster avseende Byggadministrativa tjänster FO Regeringsbyggnader
Beskrivning: Ramavtalet omfattar byggadministrativa tjänster så som projektledning, byggledning och installationssamordning inom Fastighetsområdet (FO) Regeringsbyggnader. Beställarens uppdrag ställer krav på kompetens inom bygg och installationsprojekt gentemot byggnader med högt kulturhistoriskt värde och säkerhet. Erfarenhet och förmåga hos konsulten krävs för att kunna ta hänsyn till objektens speciella egenskaper och komplexitet. SFV fastställer vid avrop vilken kompetens som efterfrågas för respektive upprag.
Intern identifierare: 23/95
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Mall SFV Strukturerat ABK