See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Sittdynor
Beskrivning: Upphandlingen avser de skånska kommunernas inköpsbehov av sittdynor.
Intern identifierare: 2026.02
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Upphandlingen avser de skånska kommunernas inköpsbehov av medicintekniska hjälpmedel.
Intern identifierare: 1861152-0
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Förhöjningsdyna
Intern identifierare: 1861130-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Coxitdyna
Intern identifierare: 1861131-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Sittdyna standard
Intern identifierare: 1861132-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Sittdyna standard komfort
Intern identifierare: 1861133-4
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Sittdyna standard hög brukarvikt
Intern identifierare: 1861134-5
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Sittdyna med höga lårstöd
Intern identifierare: 1861136-6
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Sittdyna med sparkfunktion för ett ben
Intern identifierare: 1861137-7
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Sittdyna trycksårsprev komfort med medel positionering skum
Intern identifierare: 1861138-8
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Sittdyna trycksårsprev komfort med medel positionering gel
Intern identifierare: 1861150-9
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Sittdyna trycksårsprev medel positionering och hög luftgenomsläpplighet
Intern identifierare: 1861139-10
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Sittdyna trycksårsprev med plan framkant och hög luftgenomsläpplighet
Intern identifierare: 1861140-11
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Sittdyna trycksårsprev med luftfyllda celler och ventil
Intern identifierare: 1861141-12
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Sittdyna trycksårsprev med luftfyllda celler utan ventil
Intern identifierare: 1861142-13
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Sittdyna trycksårsprev sittgrop med gel och komb av annat material
Intern identifierare: 1861143-14
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Sittdyna med låg sitthöjd trycksårsprev sittgrop med gel och komb av annat material
Intern identifierare: 1867377-15
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Sittdyna trycksårsprev sittgrop med luftfyllda celler och komb av annat material
Intern identifierare: 1861144-16
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Sittdyna trycksårsprev stötdämpande
Intern identifierare: 1861145-17
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Sittdyna trycksårsprev med sparkfunktion
Intern identifierare: 1861146-18
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Sittdyna trycksårsprev sittmöbel
Intern identifierare: 1867391-19
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: Hygiendyna med tryckfördelande och/eller tryckavlastande egenskaper
Intern identifierare: 1861147-20
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: Hygiendyna med hygienurtag och tryckfördelande och/eller tryckavlastande egenskaper
Intern identifierare: 1861148-21
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: Toalettsitsdyna med tryckfördelande och/eller tryckavlastande egenskaper
Intern identifierare: 1861149-22
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: Ryggstöd fast monterat
Intern identifierare: 1861129-23
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: Ryggdyna trycksårsprev positionerande
Intern identifierare: 1882863-24