Entreprenaden omfattar sanering av bottensediment i utökad samverkan.
Fas 1 omfattar deltagande vid projektering, framtagande av riktpris samt pilottester;
Fas 2 omfattar entreprenadarbeten avseende sanering av bottensediment.
Bedömd entreprenadkostnad är 100-300 MSEK.
Byggtiden bedöms vara 12-16 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60651300 Miljösanering med fartyg, 90700000 Miljötjänster, 90722000 Miljöåterställning, 90722200 Miljösanering, 90730000 Spårning, övervakning och återställning av föroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen