200160-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Kulvertar
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NDS E-373 DAGVATTENKULVERT I ANDRA BASSÄNGVÄGEN
Referensnummer: E-373
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45221220 Kulvertar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar en ny dagvattenkulvert i Andra Bassängvägen med tillhörande brunnar. Förläggning av kulverten skall ske med schaktfria metoder och brunnarna är tänkta att utföras som platsgjutna sänkbrunnar. I entreprenaden ingår även markrening, rivningsarbeten och ledningsarbeten.
Entreprenören har konstruktionsansvar för brunnarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112400 Grävning, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45236000 Markanläggning, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45255110 Anläggningsarbeten för brunnar, 45255600 Brunnsarbeten med rörspiral
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen