200205-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Strömstad: Hamnanläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förfrågan Partnering ombyggnad Färjeläge Torskholmen Strömstads kommun.
Referensnummer: TN/2017-0163
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45241000 Hamnanläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Översiktlig information om objektet:
Nya fartyg ska från och med sommaren 2019 trafikera färjeläget på Torskholmen.
För att ta emot de nya moderna och större fartygen krävs en uppgradering av infrastrukturen på färjeläget. Bland annat behövs ny fordonsramp, trossbrygga, fendrar och pollare. Utöver detta ska en gammal kaj renoveras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbud kan lämnas på svenska eller norska.