200211-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Piteå: Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Äldreboende Berget.
Referensnummer: 17INK65
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser utförandeentreprenad för nybyggnation av Äldreboende på Berget i Piteå kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 85 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem, 45215212 Byggnation av ålderdomshem, 45215213 Byggnation av vårdhem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen