200222-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Simhallsentreprenad avs. del av Kv. Idrottsplatsen
Referensnummer: KS/2019:62
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Solna Stad och Fabege har för avsikt att på del av fastigheterna Solna Järva 4:9 och 4:11 uppföra en byggnad som ska inrymma en simanläggning och kontor mm med preliminär produktionstid Q3 2019- Q3 2022.
Denna entreprenad (E3) avser en fullt färdig simhall inom avsedd del av byggnaden och omfattar såväl byggnadsarbeten, installationsarbeten och kringarbeten för en fullt driftsatt anläggning.
Entreprenaden avser att preliminärt starta på plats april 2021.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212210 Byggnation av idrottsanläggningar för en enda idrottsgren, 45212212 Anläggningsarbete för simbassäng, 45232430 Vattenrening
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Solna Stad och Fabege har för avsikt att på del av fastigheterna Solna Järva 4:9 och 4:11 uppföra en byggnad som ska inrymma en simanläggning och kontor.
Denna entreprenad avser Etapp 3 och ska utföras inom uppförd del av byggnaden och avser samtliga arbeten hänförligt till simhall inkluderande såväl byggnadsarbeten, installationsarbeten som fasadkompletterande åtgärder. Entreprenadarbetena avses preliminärt starta april 2021.