Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobil mock-up för brandövningar
Referensnummer: FM2021-9541
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten bedriver verksamhet inom ett antal olika arbetsområden där flygflottiljen i Ronneby har ett behov av att anskaffa en mobil mock-up för brandövningar på flygplan. Mobil mock-Up är avsedd för utbildning av brandmän och räddningsarbetare vid flottiljflygplatser i flygvapnet. Mock-Up skall kunna fingera de olika konsekvenser som kan ske i och kring ett havererat flygplan på bana eller i omkringliggande terräng. Mock-Up skall vara konstruerad för att nå så verklighetstrogna förhållande som möjligt vid övning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen