200296-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Höganäs: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel
Referensnummer: KS/2021/66
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Höganäs kommun tillsammans med Höganäs Omsorg AB, inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende livsmedel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15112000 Fjäderfä, 15112130 Kyckling, 15119600 Fiskkött, 15130000 Köttvaror, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15555000 Glass och liknande produkter, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15872200 Kryddor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Höganäs kommun tillsammans med Höganäs Omsorg AB, inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende livsmedel. Upphandlingen avser ett ramavtal gällande livsmedel via grossist i enlighet med villkor i det här dokumentet. Syftet med ramavtalet är att säkerställa kommunens och Höganäs Omsorg ABs behov av livsmedel under avtalsperioden, samt utveckla en affärsrelation med livsmedelsleverantör som tillsammans arbetar i partnerskap för att tillse att produktsortiment under hela avtalsperioden håller efterfrågad kvalitet inom angivna ekonomiska ramar. Upphandlingen innefattar både köp och distribution av livsmedel.
Upphandlingen omfattar följande produktområden, både konventionellt, ekologiskt och rättvisemärkt.
Kolonial, djupfryst, mejerivaror och enstaka charkvaror.
Frukt och grönt ska upphandlas till mottagningsköken.
Syftet med denna upphandling är att tillgodose Höganäs kommuns behov enligt detta förfrågningsunderlag med bilagor. Avtal kommer tecknas med en (1) leverantör.
Totalt avtalsvärde beräknas till ca 10 300 000 SEK per år.
Avtalsvärdet är ett uppskattat värde baserat på befintligt ramavtal och innebär endast ett riktvärde.
Höganäs kommun lämnar ingen garanti för angivna volymer, omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.