20030-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad 130kV GIS K5
Referensnummer: 19-0002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Orientering om upphandlingen
Anläggningen i denna förfrågan ska uppföras inom befintligt ställverksområde som är beläget i Askim.
Totalentreprenaden omfattar leverans av nyckelfärdig byggnad med komplett nyckelfärdig 145kV anläggning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31170000 Transformatorer, 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 31214000 Ställverk, 45223800 Montering och uppförande av prefabricerade strukturer, 45317200 Elinstallation av transformatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
.
Där ingår bland annat GIS-ställverk, 2 inkommande kablar, 4 utgående kablar till angränsande stationer samt 4 utgående kablar till 130/10kV krafttransformatorer, förläggning, skarvning, anslutning, anpassning i angränsande station, provning och driftsättning
I totalentreprenaden ska ingå alla arbeten omfattande konstruktion, tillverkning, material, leverans, montage, provning, idrifttagning och intrimning till en fullt funktions- och driftklar 145 kV-anläggning med byggnad. Det ingår även återställande av de anläggningsdelar som påverkats, dokumentation av de förändringar som gjorts i befintlig dokumentation, avstädning av arbetsområdena samt utbildning av berörd personal, provdrift och dokumentation av en nyckelfärdig 145 kV ställverksanläggning inklusive lokal kontrollutrustning för distribution placerad i befintlig lokal i K5
Ombyggnationen ska ske i en anläggning som är i full drift vilket innebär att inga driftstörningar föranledda av entreprenör i projektet får uppkomma.
Objektet är ett skyddsobjekt. Samtliga personer som önskar tillträde till anläggningen ska kunna legitimera sig samt ska fylla i besökslista vid platsbesök.