Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licenser och support av programvaror inom CAD och BIM
Referensnummer: 4508/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Fortifikationsverket upphandlar ett ramavtal för att säkerställa det fortsatta behovet av följande anskaffningsområden:
•Återförsäljning av licenser
•Användarsupport
•Teknisk support
•Utbildning
•Paketering/Deployment
Upphandlingen är uppdelad i sex separata avtalsområden.
Kontraktsföremålet beskrivs utförligt i upphandlingsdokumentationen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72253100 Helpdesk-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen