200347-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Kungsbacka: Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Väg- och trafikkonsulter
Referensnummer: 18/145
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att tillhandahålla konsulttjänster inom nedan beskrivna områden.
Kategori 1 - Bullerutredningar
Kategori 2 - Trafikutredningar
Kategori 3 - Trafikplanering
Kategori 4 - Projekteringar
Anbud är delbart på sådant sätt att anbud kan avse en eller flera kategorier (avtalsområden) och beställaren avser att anta minst tre (3) leverantörer per kategori under förutsättning att så många leverantörer klarat samtliga ställda krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser tekniska konsulter inom Väg- och trafikkonsulter med olika uppdragskategorier.
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget
Upphandlingen avser att tillhandahålla konsulttjänster inom nedan beskrivna områden. Kommunen köper dessa tjänster löpande och projekt av avvikande/särskild karaktär kan komma att upphandlas separat. Med avvikande karaktär avses komplexa och/eller unika projekt.
I samband med huvuduppdrag inom aktuellt ramavtal förbehåller kommunen sig rätten att nyttja samma avtalsleverantör även för annat teknikområde där kommunen bedömer det lämpligt för uppdragets enkelhet. Detta kan komma att ske i de fall kommunen bedömer att leverantören har tillgång till rätt kompetens och endast då det omfattar mindre del av det totala uppdraget.
De specifika krav på kompetens och erfarenhet som gäller för inom respektive kategori framgår under respektive kategorirubrik under punkt AUB.51 Prövning av anbudsgivare.
Med ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras.
Avrop kommer att ske enligt AUC.13 Förutsättningar.
Kategori 1 - BullerutredningarBullerutredningar avser både större och mindre områden för trafikbuller från både spår och väg. I huvudsak avses bullerutredningar med redovisning på bullerkarta samt förslag till åtgärder i både tidiga skeden och inför genomförande av projekt i befintlig miljö.
Trafikutredning avser analyser och simulering av nuläge, alternativa åtgärder och effekter. Utredningarna kan vara trafikslagsövergripande, avse åtgärdsvalstudier, trafikutredningar i planprocessen eller parkeringsutredningar.
Trafikplanering avser att ta fram trafikförslag för utformning av stadsmiljö, trafikytor, stråk, parkering eller liknande. Trafikplanering innefattar även uppdrag gällande trafikreglering och handläggning av lokala trafikföreskrifter.
Projektering avser upprättande av idéförslag, genomförandestudier, förprojektering och upphandlingsunderlag för samtliga av följande områden: gata/väg, gång- och cykelväg, busshållplats, parkering, mark och belysning. Projektering innefattar även framtagande av vägplan enligt Väglagen (1971:984) samt framtagande av upphandlingsdokument. Projektering omfattar även inmätning som krävs för projekteringen.
Överlåtelse av avtalLeverantören får inte utan Kommunens skriftliga medgivande överlåta, upplåta eller pantsätta rättigheter eller skyldigheter enligt avtal.
Volym
Beställaren förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.
AUB.21 Tillhandahållande av förfrågningsunderlag
Denna upphandling har offentliggjorts och publicerats i allmänt tillgänglig databas, på beställarens hemsida, samt i förekommande fall i Official Journal (TED). Beställaren använder i denna upphandling elektronisk anbudsgivning via upphandlingssystemet TendSign. Anbudsgivare som vill delta ska lämna in elektroniskt anbud i systemet. Anbud tas ej emot på annat sätt. Anbudsgivare får genom TendSign:
Tillkommande information.
Kontroll av att alla frågor ställda i upphandlingsdokument är besvarade vid avlämnandet
Har ni frågor eller behöver support kring hanteringen av systemet går det bra att kontakta TendSigns support, tendsignsupport@visma.com.