Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Sveriges Kommuner och Landsting är en arbetsgivar- och intresseorganisation. SKL är en medlemsorganisation för kommuner och regioner
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 48 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79311200 Genomförande av undersökningar, 79311300 Undersökningsanalys, 79315000 Sociala undersökningar, 79342311 Undersökning av kundtillfredställelse
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Under de tre senaste åren har i snitt 600 000 patienter per år bjudits in att delta i undersökningar som
Genomförts med fast metod, inom tidigare motsvarande ramavtal.
Ramavtalet innebär inget åtagande från Beställare att köpa en viss volym under ramavtalstiden.
För ramavtalet gäller en takvolym om 48 000 000 SEK.