200422-2018 - ResultatSverige-Uppsala: Städning av bostäder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård gällande entreprenadstäd, flyttstädning
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90911100 Städning av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal gällande inre skötsel (Lokalvård). Trapphusstäd, tvättstugor och allmänna utrymmen. Även vissa kontor.
Avflyttningsstäd vid månadsskiften när nya hyresgäster flyttar in och ut.
Omfattar Uppsalahems alla områden som har studentboenden. Antal studentbostäder vid avtalsstart 3900 stycken.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen