200424-2017 - ResultatSverige-Lidingö: Vägbeläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal – Löpande beläggningsunderhåll.
Referensnummer: 17/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233222 Vägbeläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Lidingö stad upphandlar ramavtal för löpande beläggningsunderhåll.
AFA.21 Översiktlig information om objektet:
Ramavtal för löpande beläggningsunderhåll kommer att tecknas med en leverantör.
Enligt 4 kap. 13 § LOU ska skälen för att inte tilldela kontrakt i delar anges. Lidingö stad har som strategiskt mål att hushålla effektivt med skattebetalarnas pengar. I denna upphandling bedöms det mer ekonomiskt fördelaktigt att teckna kontrakt med en leverantör, då två eller flera leverantörer skulle innebära tillkommande kostnader för ytterligare administration och samordning.
Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
För mer information om Lidingö stad se www.lidingo.se
AFC.1 Omfattning:
Entreprenaden omfattar i stora drag följande arbeten: Löpande beläggningsunderhåll av Lidingö stads vägnät.
Omfattning i detalj framgår av handlingarna angivna under AFB.22.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233120 Vägbygge, 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45233140 Vägarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen