200455-2017 - ÄndringSverige-Tyresö: Anläggning av huvudvägar och andra vägar
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Detaljplan Brobänken etapp 10.
Referensnummer: 2017/KSUH 0065
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Brobänken etapp 10 är en omvandlingsplan som syftar till att möjliggöra permanentboende i området samtidigt som kommunal service i form av väg, vatten och avlopp byggs ut. Objektet avser ombyggnad av ca 3,3 km vägar med nyanläggning av VA-ledningar, vägbelysning, kabelgravsarbeten för el och tele.