2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenad för Byggarbeten Nya Rosenlundsbadet
Beskrivning: Jönköpings kommun kommer inom kort publicera upphandling av "Entreprenad för byggarbeten" gällande Nya Rosenlundsbadet i Jönköping. Nybyggnaden uppförs i fyra plan och omfattar totalt ca 18 300 m2 BTA. Upphandlingsform är delad entreprenad och entreprenadform är utförandeentreprenad. Upphandlingsdokument/Förfrågningsunderlag beräknas att publiceras den 13 april och anbudstiden är 30 dagar. Publicering sker i Tendsign och StreamBim enligt anvisning i de Administrativa föreskrifter som publiceras. Mer information: Projektet ska utföras i delad entreprenad. Entreprenaden omfattar byggarbeten avseende stomkomplettering, tak och fasad, dörrmiljöer och inredning. Leverans och montage av prefabricerad stomme, betongarbeten för platsgjuten betongstomme samt installationsarbeten utförs av sidoentreprenörer. Även leverans och montage av rostfria stålbassänger samt hissar utförs av sidoentreprenör.
Intern identifierare: 26/8
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten