200509-2022 - ResultatSverige-Linköping: Elektricitet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fysisk och finansiell elhandel
Referensnummer: UPH-2018-0219
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09310000 Elektricitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar elkraft till ca 1120 anläggningar (mätpunkter). Den samlade elförbrukningen
bedöms uppgå till ca 51 GWh per år.
Uppdraget avser en totalleverans inklusive balansansvar till samtliga anläggningar (mätpunkter) som omfattas av avtalet.
Uppdraget avser fysisk leverans av el till spotpris samt en finansiell portfölj, i vilken anbudsgivaren prissäkrar med hjälp av standardiserade terminskontrakt. Beställaren fattar initialt handelsbesluten själv, men ska ges möjlighet att under avtalsperioden alternera mellan kundorderstyrd och diskretionär
förvaltning om så önskas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi, 09310000 Elektricitet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen