200512-2017 - PlaneringSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av vacciner och tuberkulosdiagnostikum, SLL451.
Referensnummer: LS 2017–0476
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en förhandsannonsering med syfte att förbereda anbudsgivare inför den kommande upphandlingen samt att förkorta tidsfristen för mottagande av anbud. Stockholms läns landsting har påbörjat arbetet med upphandlingen av vacciner och tuberkulosdiagnostikum till Stockholms läns landstings förvaltningar, bolag och stiftelser (SLL).
I upphandlingen ingår även TioHundra AB, Region Gotland, Danderyds kommun, Vaxholms stad, Lidingö stad, Järfälla kommun, Norrtälje kommun, Nacka kommun, Salems kommun, Sollentuna kommun, Österåker kommun, Huddinge kommun,Täby kommun, Botkyrka kommun, Värmdö kommun, Stockholm stad, Sigtuna kommun, Sundbybergs stad, Ekerö kommun, Upphands Väsby kommun, Upplands-Bro kommun, Södertälje kommun och Solna stad.
Upphandlingen kommer att genomföras som öppet förfarande enligt lagen om offentlig upphandling, LOU (2016:1145).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 19 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33600000 Läkemedel, 33651600 Vacciner, 33651610 Vacciner mot difteri, kikhosta och stelkramp, 33651630 BCG-vacciner (torkade)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser vacciner och tuberkulosdiagnostikum.