200518-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Desinfektionsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Spol- och diskdesinfektorer
Referensnummer: HSN 504-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39330000 Desinfektionsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för spol- och diskdesinfektorer till region Västerbotten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Spoldesinfektor - mindre modell
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39330000 Desinfektionsutrustning, 33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser ramavtal för spol- och diskdesinfektorer till region Västerbotten och omfattar utrustning, installation, validering, utbildning, reservdelar och tillbehör etc.
Upphandlingen är indelad i fem (5) anbudsområden och takvolymen under avtalsperioden uppskattas till:
• Spoldesinfektor – mindre modell 20 st.
• Spoldesinfektor – större modell 130 st.
• Diskdesinfektor – bänk 45 st.
• Diskdesinfektor mellan – golvstående 40 st.
• Diskdesinfektor stor – golvstående 6 st.
Spoldesinfektor - större modell
Del nr: 2
Diskdesinfektor - bänk
Del nr: 3
Diskdesinfektor mellan - golvstående
Del nr: 4
Diskdesinfektor stor - golvstående
Del nr: 5