2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kassa-, biljett- och bokningssystem
Beskrivning: Statens historiska museer söker ett enhetligt system som ska förbättra administrationen av kassa, biljettköp och bokningar för våra museer. Systemet ska kunna hanteras både på en central nivå för myndigheten och på en individuell nivå för varje museum, vilket underlättar uppföljning och samordning. Syftet är att skapa en flexibel plattform som fungerar sömlöst för både samtliga museer och för myndigheten som helhet.
Intern identifierare: 26/34
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48110000 Programvara för kassasystem
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48100000 Programvara för särskild industri, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48451000 Programvara för affärsresursplanering, 72212110 Programvaruutvecklingstjänster för kassasystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000