200546-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Märsta: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Myndighetsbesiktningar
Referensnummer: UH-2019-36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Sigtuna kommun avser upphandla ramavtal avseende myndighetsbesiktning av lyftanordningar, hissar, portar och telfrar. Avtal avses tecknas med en Leverantör som innehar ackreditering utfärdad av Swedac. (Swedac har regeringens uppdrag att vara svenskt ackrediteringsorgan.)
Även Sigtunahem kommer att vara avropsberättigade på detta avtal
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen