200558-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Sjukskötersketjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänst Allmänsjuksköterskor
Referensnummer: 18RS1538
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85141200 Sjukskötersketjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar köp av Region Västernorrlands behov av allmänsjuksköterskor inom Specialistvården.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsföremål.
Denna upphandling omfattar köp av Region Västernorrlands behov av allmänsjuksköterskor inom specialistvården enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.
Verksamheten är fördelad på de tre sjukhusen i länet, Sundsvalls, Örnsköldsviks och Sollefteå sjukhus. Leverantören ska kunna bemanna för uppdrag inom Regionens hela geografiska område. Uppdrag kan delas på olika avdelningar.