200592-2023 - ResultatSverige-Jönköping: Programvaruutvecklingstjänster och programsviter för fastighetsförvaltning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetssystem
Referensnummer: 22/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212420 Programvaruutvecklingstjänster och programsviter för fastighetsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en heltäckande fastighetssystemslösning.
Systemlösningen avser ett eller flera integrerade system som tillsammans ska innehålla funktionalitet enligt kravspecifikationen för följande områden:
Marknad (uthyrning av lägenheter m.m), uthyrning av lokaler, förvaltning, ekonomi, teknik/IT, hyresgästportal/Mina sidor, övriga funktioner enligt kravspecifikation.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning, 48421000 Programvara för fastighetsförvaltning, 48445000 Programvara för kundhantering, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 72250000 System- och stödtjänster, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Bostads AB Vätterhem (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende Fastighetssystem.
Målet är att införskaffa en säker heltäckande fastighetssystemslösning som ger förutsättningar för ett användarvänligt och effektivt arbetsstöd hos Beställaren. Idag används Momentums fastighetssystem PM4 och Momentums marknadssystem.
Beställaren avser att teckna avtal med en (1) Leverantör.
Upphandlingen kommer att ske i två steg. I första steget (som det här dokumentet avser) ansöker leverantörer om att delta i upphandlingen genom att lämna in en ansökan som innehåller kvalificeringskrav och ett urval med urvalskriterier bestående av kravspecifikation med ska- och börkrav. I det andra steget bjuds ett antal leverantörer in till att lämna anbud i upphandlingen. Det andra steget innehåller komplett upphandlingsdokument med obligatoriska krav, utvärderingsmodell, systemdemonstration och avtalsvillkor.
Omfattning
Upphandlingen avser en heltäckande fastighetssystemslösning. Systemlösningen ska vara ett stöd för uthyrning av lägenheter och lokaler med allt från marknadsföring, köhantering, kontakt med sökande, avtalssignering till uppsägning och besiktning. Systemlösningen ska också stödja förvaltning av fastigheter så som felanmälan, service och beställningar, tillsyn och skötsel, underhåll och rondering, besiktning och egenkontroller samt hantera hyresadministration, kundservice, underhåll och kommunikation med hyresgäster m.m.
Upphandlingen omfattar komplett installation, konfigurering, uppsättning, utbildning, driftsättning, test, löpande drift och support av systemlösningen.
Marknad (uthyrning av lägenheter m.m)
Förvaltning
Ekonomi
Teknik/IT
Uthyrning av lokaler
Hyresgästportal/Mina sidor
Övriga funktioner enligt kravspecifikation
I uppdraget ingår även:
Migrering av befintlig data och historik
Integration mellan systemlösning och befintliga system
Dokumentation och utbildning
Service, underhåll och support under avtalstiden
Löpande drift av systemlösning