2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulttjänster inom informations- och cybersäkerhet: Systemadministration it-säkerhet
Beskrivning: Denna upphandling avser ramavtal för konsulttjänster inom informations- och cybersäkerhet gällande systemadministration it-säkerhet. Ramavtalsområdet Teknisk säkerhetsundersökning (TSU), är beskrivet utifrån FRA:s aktuella och bedömda behov men under avtalsperioden ska viss anpassning och modifiering kunna ske av ramavtalsområdets innehåll och konsulternas arbetsuppgifter. Ramavtalsområdet avser systemadministrativt stöd vid drift, förvaltning och framtagande av tekniska lösningar, system och tjänster som företrädesvis driftas i egen it-miljö. I ramavtalsområdet ingår även övrigt arbete som kan kopplas till ramavtalsområdet, såsom felsökning, dokumentation, teknikval, tjänsteetablering, nätdesign och säkerhetsfrågor, liksom teknisk och ekonomisk granskning.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124721:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72300000 Datatjänster
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Optioner om vardera 12 månader max. 24 månader.