2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kommunikation som tjänst
Beskrivning: Upphandlingen avser Region Dalarnas behov av Kommunikation som tjänst i enlighet med upphandlingsunderlag.
Intern identifierare: RS 2025/393
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 64200000 Telekommunikationstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 30200000 Datorer och datamateriel, 30236000 Diverse datautrustning, 32200000 Överföringsutrustning för radiotelefoni, radiotelegrafi, radiosändning och television, 32260000 Utrustning för dataöverföring, 32562300 Fiberoptiska kablar för dataöverföring, 32581000 Datakommunikationsutrustning, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Kvalificeringskrav
Beskrivning: Kvalificeringskrav i upphandlingen
Intern identifierare: 1672906
Ytterligare klassificering (cpv): 30200000 Datorer och datamateriel, 30236000 Diverse datautrustning, 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 32200000 Överföringsutrustning för radiotelefoni, radiotelegrafi, radiosändning och television, 32260000 Utrustning för dataöverföring, 32562300 Fiberoptiska kablar för dataöverföring, 32581000 Datakommunikationsutrustning, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Obligatoriska krav
Beskrivning: Obligatoriska krav
Intern identifierare: 1672907