Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skanner för digital patologi
Referensnummer: UPPH2020-0126
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Uppsala avser att införa digitalt stödd primärdiagnostik och finna nya tidsbesparande arbetssätt som garanterar patientsäkerheten under bibehållen produktion.
Behovet är att införskaffa en skanner för primärdiagnostik patologi och bjuder nu in genom detta RFI i syftet att undersöka marknaden.
För mer information se det bifogade filen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling, 33910000 Patologiska dissektionsinstrument och tillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inköp av två (2) stycken skanner för primärdiagnostik patologi för att tillgodose Region Uppsalas behov.