Försvarsmakten har behov av hjälpmedel för att urinera utomhus för kvinnor och icke binära. Efter undersökningar som gjorts i form av tester och sammanställda rapporter, visar samtliga att behovet finns av kisstrattar. Försvarsmakten avser att upphandla kisstrattar för att underlätta för kvinnor att bibehålla ett högt personligt stridsvärde.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Köp av kisstrattar till Försvarsmakten